T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / ÜMRANİYE - Atakent Şehit Selçuk Paker Anadolu Lisesi

Bunları Biliyor Musunuz

Tem

İnsan vücudundaki en önemli organlardan biri olan bağırsağın boyunun ne kadar uzun olduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız. 

Tem

Dünyaya meteor çarptığı zaman ne gibi sonuçlar doğurduğunu anlattığımız video. Meteor, gezegenler arasında dolaşan taş parçalarından her birine denir.

Tem

Bir yerde şimşek çaktığı zaman önce görüntüsünün sonra da sesinin geldiğini daha önce gözlemlemişsinizdir. Peki sesin hızı saatte ne kadardır?

Haz

Yağmurdan sonra ortaya çıkan ve farklı renkleriyle göz kamaştırıcı bir görüntüsü olan gökkuşağının nasıl oluştuğunu anlatan videomuza bu haberden ulaşabilirsiniz.

Haz

Hidrojen Peroksit (H2O2), renksiz, kokusuz bir sıvı olup, kolaylıkla su ve oksijen vermek üzere bozunur. Saf hidrojen peroksit yavaşça bozunur. Katalizör olarak potasyum iyodür (KI) kullanılarak hidrojen peroksitin bozunması hızlandırılabilmektedir.

Haz

Türkiye Cumhuriyet´i Devleti kurulduğundan beri cumhurbaşkanlığı görevi yapan devlet adamlarının sıralı listesini içeren videomuza bu haberden ulaşabilirsiniz.

Haz

Güneş sisteminde kaç adet gezegen bulunduğu, en büyük gezegenin hangisi olduğu ve dünyanın bunların arasından kaçıncı olduğu gibi bilgiler barındıran videomuza bu haberden ulaşabilirsiniz.

Haz

Nem ve yağış konusunda ders anlatım videosuna ulaşmak için habere tıklayınız.

Haz

Yaşadığımız çevre yani doğa dört unsurdan meydana gelir. İnsan ile doğanın etkileşim halinde olduğunu biliyoruz. Doğanın dört unsuru da kendi içinde uyumlu bir etkileşim halindedir. Bu etkileşimler sonucunda ise çevre yaşanılabilir bir hal alır. Bu unsurları merak ettiniz mi? 

Haz

Satranç oynamaya, öğrenmeye ve bu konudan kendini geliştirmeye meraklı olanlar için "Satranç Hakkında Genel Bilgiler"in yer aldığı videoya ulaşmak için haberimize bakabilirsiiniz.

Haz

Yazın gelmiş olmasına karşın serinlemek için denize ve havuzlara girenlerin yanı sıra girilmemesi gerektiği halde sulama kanalı ve barajlara girenler için uyarı niteliğinde olan videomuza bu haberden ulaşabilirsiniz. Kesinlikle başınıza kötü bir şeyler gelmemesi için sulama kanallarını amacı dışında kullanmamalısınız!

Haz

Eba´da bulunan Nem ve Yağış uygulaması sayesinde onlarca görsel içerik ve konu anlatımı ile ders tekrarı yapabilirsiniz. Bağlantıya ulaşmak için haberimize tıklayınız.